Zamierzone działanie czy rażące niedbalstwo?

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal...

Moderator: Janosik

ODPOWIEDZ
desmond

Zamierzone działanie czy rażące niedbalstwo?

Post autor: desmond » 13 października 2017, o 14:34

Przetarg poniżej 750 000,00 Euro na całodobową ochronę osób i mienia, jednym z warunków udziału jest konieczność wykazania 3 usług ochrony trwających co najmniej 24 miesiące, przy czym jeżeli usługi są w trakcie realizacji należy przedstawić poświadczenie wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed TSO. Zamawiający otrzymuje ofertę bez wykazu (nie była to procedura odwrócona), więc wzywa do uzupełnienia dokumentów i dostaje wykaz usług z 3 pozycjami i poświadczeniami potwierdzającymi prawidłowe wykonanie usług. W jednym z nich (w załączeniu) dopatruje się, że usługa była świadczona przez okres 22 miesięcy, toteż ponownie wzywa (drugi raz!) do uzupełnienia wykazu o jedną usługę, w wyniku czego otrzymuje ponownie dokument wraz z dwoma (a nie jedną) usługami. Dokonuje wyboru oferty i dopiero po tym fakcie udostępnia mi dosłane przez oferenta materiały. Po zapoznaniu się z treścią uzupełnień i wyjaśnień włos mi się zjeżył na głowie, bo:
1. Wszystkie poświadczenia przedstawione przez wybranego wykonawcę mają formę wniosku z wolnym miejscem na potwierdzenie prawdziwości zawartych danych (wpisanych przez Wykonawcę). Na każdym z nich podpisany jest Prezes Zarządu (podobnie jak na ofercie).
2. Wszystkie poświadczenia są podpisane bez mrugnięcia okiem przez przedstawicieli Zamawiających.
3. Wszystkie poświadczenia zawierają dane niezgodne ze stanem prawnym i faktycznym (na przykładzie załączonego listu), bo:
a) świadczona była nie jedna usługa (jak wskazuje treść poświadczenia), a dwie, na podstawie dwóch odrębnych umów podpisanych w oparciu o udzielenie dwóch odrębnych zamówień przeprowadzanych w trybie PN.
b) okres świadczenia usługi nie wynosi 22 miesiące czyli od 01.05.2015 r. do 31.03.2017 r. (jak wskazuje treść poświadczenia), ale 2x po 12 miesięcy tj. za pierwszym razem od 01.05.2015 r. do 30.04.2016 r., a za drugim razem od 01.05.2016r. do 30.04.2017 r. 2 usługa została zakończona nie 31.03.2017 r. a 30.04.2017 r.
c) list, mimo swego brzmienia, nie potwierdza w rzeczywistości należytego wykonania zakończonej usługi, ale jest wydany w trakcie jej realizacji.
Wszystkie poświadczenia są wydane "na jedno kopyto", nie różnią się treścią, a jedynie datami świadczenia usług (np. od 01.01.2015 r. do 31.03.2017 r.), obejmują też swoim zakresem albo dwa zamówienia (jak powyżej) albo umowy długoterminowe (w jednym przypadku chyba nawet na czas nieokreślony). Mimo ewidentnych niezgodności ze stanem prawnym i faktycznym Wykonawca powiela w wykazie usług dane z ww. dokumentów czym poświadcza nieprawdę i tym samym popełniając czyn, który idealnie wpisuje się w treść art. 297 § 1 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny. Mimo podejmowania w trakcie prowadzonego postępowania rozpaczliwych prób uzmysłowienia zamawiającemu nierzetelności wykonawcy przy wypełnianiu innych oświadczeń (w szczególności w zakresie braku podwykonawstwa) oraz uwrażliwianiu na precyzyjne wpatrywanie się w złożone dokumenty, niewiasta prowadząca postępowanie (zapewne niezwykle urocza) znużona być może moją natarczywością niestety nie wzięła ich pod uwagę i nie doprowadziła do wykluczenia ww. wykonawcy, zaś zamawiający dokonał wyboru złożonej przez niego oferty.
Moja firma jest na drugiej pozycji, toteż napiszę oczywiście stosowne pismo, ale nie wiem co zrobi Zamawiający, więc proszę o sugestie w sprawie sposobów miękkiego nacisku. Swoją drogą uczulam Zamawiających, by mimo wszystko nie wpychali się na własną prośbę na miny takie jak ta, bo ktoś, gdzieś, kiedyś będzie przeprowadzał kontrolę i może wtedy uznać, że popełniono błąd. Chyba, że to ja się mylę, a dokumenty i sposób postępowania wykonawcy jest w porządku, podobnie jak postępowanie zamawiającego.
Mogę prosić o opinię użytkowników forum, zwłaszcza od strony zamawiających?
Załączniki
Poświadczenie.pdf
(155.28 KiB) Pobrany 112 razy

ODPOWIEDZ